METALPLATE

Ağır yüklere maruz endüstriyel zeminler için beton yüzey sertleştirici

TANIM

METALPLATE hidrolik bağlayıcı, çelik agrega (metalik)
ve katkı maddelerinden oluşan, aşınmaya darbeye ve tozumaya dayanıklı, yüzeydeki statik elektriği dağıtarak kıvılcımları önleyen, taze beton üzerine monolitik olarak kullanılan, kullanıma hazır, beton yüzey sertleştiricisidir.

KULLANIM ALANLARI

ÖZELLİKLER

SARFİYAT

Yük ve trafik yoğunluğuna göre 5 – 10 kg / m2
Hafif ve orta yüklerde 5-6 kg / m2
Ağır yüklerde 6-10 kg / m2
Malzeme yüzeyde 2-4 mm kalınlığında bir kaplama yapar.

AMBALAJ VE DEPOLAMA

25 kg torba.
Orijinal paketinde, +100C / +300C’de kuru, korumalı ve havalandırılmış ortamlarda, güneş, yağmur ve dondan korunarak depolandığında raf ömrü üretim tarihinden itibaren 12 aydır.

TEKNİK VERİLER

Basınç mukavemeti

40 (1gün) 80-85 (28gün) N/mm2

Elastisite modülü

28.000 N/mm2, 28 gün

Aşınma dayanımı

~ 2.5 cm3 / 50 cm2 (Bohme)

Darbe dayanımı

< % 30 ağırlık kaybı (2000 çevrim)

Renk

Gri, kırmızı, yeşil, siyah

UYGULAMA

Beton dökümü
Mevcut olan eski beton üzerine dökülecek beton en az C25 ve 7 cm üzerinde ve üzerine gelecek yükü kaldırabilir yapıda olmalıdır.
Hazırlanan anolar içine beton dökülür ve vibrasyonlu mastarla iyice yerleştirilir, gerekirse tahta mala ile yüzey düzeltilir.
Uygulanacak beton yüzeyi, çok ıslak veya çok kuru olmamalı, yüzey sertleştiricinin ihtiyacı olan nemi alabileceği kadar ıslak olmalıdır. Eğer betondaki su oranı çok düşük ve beton kuru olursa yüzey sertleştirici beton ile yapısal olarak birleşmeyecektir.
Çok fazla su oranı olursa da yüzey sertleştirici malzemede ayrışma olacak ve beton yüzeyindeki mukavemetlerde azalma olacaktır. Bu yüzden beton üzerinde ‘kanama’ suyu varsa alınmalıdır.

Yüzey sertleştirici uygulaması
Beton, üzerinde yürünüldüğünde en çok 2-3 mm derinliğinde ayak izi kalacak kadar sertleştiğinde, yüzey sertleştirici uygulamasına geçilir.
Önce, kullanılacak malzemenin 2 / 3’ü beton yüzeyine el veya mekanik serpme makinesi ile yüzeye homojen olarak yayılır.
Yayılan malzemenin betonun suyunu alarak nemlenmesi (renk değiştirmesi) beklenmeli ve disk perdahı yapılarak ve betona yedirilerek betonla bütünleşmesi sağlanmalıdır.
Daha sonra geriye kalan 1 / 3 malzeme aynı şekilde beton üzerine yayılarak perdahlanır.
Kaba perdah işleminden sonraki ince-son bitirme perdahı, perdah ve ince bıçak açısı ayarlanarak istenilen düzlük ve parlaklık elde edilinceye kadar yapılmalıdır.
Uygulama sırasında kesinlikle yüzeye su serpilmez.

Kürleme
Uygulama bitiminden hemen sonra, derzlerin oluşumundan evvel, beton suyunun hızlı buharlaşmasını ve kılcal rötre çatlamalarını önlemek, betona mukavemet kazandırmak için PROCURE kür maddesi ile beton yüzeyi korunmalıdır.

Derz kesimi
1-3 gün içinde derzler kesilir.

Derz dolgusu
Derz dolgu uygulaması, beton tam prizini aldıktan sonra, yani beton uygulamasından itibaren en erken 28 gün sonra yapılmalıdır.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Uygulama sırasında malzemenin cilt ve göz ile teması önlenmeli, temas halinde bol su ile yıkanmalıdır. Yutulduğu takdirde hemen birkaç bardak su içip tıbbi yardım alınmalıdır. Göz ile temasında hemen bol su ile yıkayıp tıbbi yardım alınmalıdır. Kullanım sırasında eldiven, koruyucu giysi / maske / gözlük kullanılmalıdır.